یاراکارت اعتباری روستاییان توزیع شد

به گزارش مجله خبری، مدیرعامل پست بانک ایران گفت: یاراکارت اعتباری روستاییان تا سقف پنج میلیون تومان در اختیار روستاییان قرار می گیرد.

یاراکارت اعتباری روستاییان توزیع شد

به گزارش مجله خبری، خسرو فرحی - مدیر عامل پست بانک ایران - در نشست خبری که امروز در ساختمان پست بانک ایران برگزار گردید، گفت: ما در حوزه روستا یک خدمت انحصاری ایجاد کردیم و آن کارت های اعتباری روستایی است که تحت عنوان یاراکارت روستایی تا سقف پنج میلیون تومان به صورت اعتبار در اختیار آنها قرار می گیرد و می توانند احتیاجهای خودشان را از این طریق به صورت دائم رفع نمایند.

وی اضافه کرد: در آنالیز هایی که کردیم در روستاهای مختلف با قراردادن پز یا انتهاه های فروش در نقاطی که روستاییان احتیاج دارند در راستای مباحث کشاورزی هم اتحادیه های توزیع سم و کود و هم تامین احتیاجهای شغلی و روزمره شان را از این طریق انجام دهند. نرخ این کارت ها فعلا 18 درصد و نرخ مصوب بانک مرکزی است و نزدیک یک ماه است که در اختیار بانک ها نهاده شده.

مدیرعامل پست بانک ایران در مورد ضمانت خدماتی که به روستاییان تعلق می گیرد، اعلام کرد: ضامن خود روستایی است که یارانه اش را چون با حساب کارت اعتباری اش ارتباط می دهد می تواند از این طریق بازپرداخت کند و همچنین ضمانت گروهی وجود دارد زیرا در روستاها خود افراد ضامن همدیگر می شوند.

وی در مورد ارتباط یاراکارت با حساب یارانه افراد، گفت: حجم قابل توجهی از افرادی که یارانه های خود را به وسیله پست بانک دریافت می نمایند، هماهنگی هایی با سازمان هدفمندی کردیم که حساب یاراکارت روستاییان به حساب کارت اعتباری یارانه آنها وصل گردد.

فرحی در مورد وظایف پست بانک در مناطق روستایی، عشایری، مرزی و مناطق محروم، گفت: پست بانک به موجب قانونی که در سال 1395 ابلاغ شد به عنوان بانک توسعه تخصصی، بخش IT و ITC و همزمان به عنوان بزرگترین خرده بانکدار کشور ماموریت گرفت که در کلیه مناطق روستایی شهرهای کم جمعیت، مناطق عشایری و محروم بتواند به عنوان مکمل نظام بانکی در ارائه خدمات مختلف عمل کند.

وی اضافه کرد: پست بانک در گستره کشور یعنی در کلیه نقاط روستایی می تواند خدمات بانکی را به مردم ارائه کند البته این حضور به معنی این نیست که ما در تک تک نقاط روستایی حضور فیزیکی داریم، بلکه در 6500 نقطه روستایی و 2500 نقطه روستایی در قالب شعبه و واژه های بانکی فعالیت می کنیم. طبیعی است که اگر در یک روستای مرکزی و کانونی حضور داشته باشیم روستاهای مجاور خدماتشان را از این طریق دریافت می نمایند.

مدیرعامل پست بانک ایران اعلام کرد: بانک مرکزی بعد از چندین سال در امسال مجوز قانونی فعالیت باجه های بانکی را در اختیار بانک ها قرار داده است یعنی بالغ بر 6000 مجوز فعالیت در روستاها و مناطق کم جمعیت را صادر نموده که این به عنوان یک ظرفیت بسیار قابل قبول هم برای بانک و هم مناطق کم جمعیت است و ساکنان روستاها می توانند مشابه بانک های شهری و بدون مابه التفاوت تمام خدمات بانکی را در مناطقی که ساکن هستند دریافت نمایند. ما این را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم نظام بانکی و حوزه هایی که این بستر را برای ما فراهم کردند می دانیم. تعهدی که ما به نظام بانکی و بانک مرکزی داریم این است که بتوانیم به لحاظ کمی و کیفی حضورمان را در تمام نقاط، روستاها و نقاط کم جمعیت کشور توسعه بدهیم.

فرحی در زمینه قراردادی که با صندوق توسعه ملی در بخش خرد صورت گرفته است، گفت: در بخش خرد حمایت و پشتیبانی از شرکت های کوچک و نوپا انجام دادیم و در حال گسترش آن هستیم که در همین زمینه با صندوق توسعه ملی قرارداد امضاء کردیم و بالغ بر 500 میلیارد ریال برای پشتیبانی این بخش در نظر گرفته شد، بنابراین متقاضیان و فعالین این بخش می توانند تامین مالی، تسهیلات و خدمات بانکی خود را با شرایط مناسب تری از این بانک درخواست نمایند.

وی گفت: ما به عنوان اصلی ترین عامل صندوق توسعه ملی در مناطق روستایی و محروم هستیم و قراردادهای متعددی را با این صندوق داریم که در مناطق ذکر شده فعالیت های خرد و کوچک و فعالیت های خانگی را تامین مالی می کنیم که بالغ بر 3500 میلیون ریال نتیجه عملکرد بانک در چندین ماه اخیر است.

مدیرعامل پست بانک ایران اظهار کرد: بحث قانون حمایت از ایجاد و توسعه مشاغل در روستاها و مناطق عشایری با استفاده از صندوق توسعه ملی که 1.5 میلیارد دلار عنوان می گردد بانک ما یکی از بانک های اصلی عاملی است که این تسهیلات اکنون آغاز شده و در حقیقت حدود 12 هزار میلیارد تومان که 6000 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و 6000 میلیارد تومان از محل منابع بانک ها است که سه بانک کشاورزی، پست بانک و توسعه تعاون عامل این هستند و اکنون در سطح روستاها متقاضیان و کسانی که دارای فعالیت مالی و فعال در مشاغل مالی و یا طرح هستند سرمایه در گردش مورد احتیاج خود را می توانند از این محل تامین نمایند.

فرحی در شرح مکانیزم استفاده از این تسهیلات اعلام کرد: مکانیزم اینگونه است که سایتی در وزارت کار تدارک دیده شده است که متقاضیان در آنجا و طرح شان را ارائه می نمایند و مراحل تصویب و تایید توسط بانک عامل انجام می گردد. تسهیلات نیز به صورت چهار، شش و 10 درصد است.

وی در مورد باجه های این بانک در روستاها و شهرهای کشور گفت: 6500 باجه بانکی روستایی و حدود 2000 باجه بانکی شهری ظرفیت خوبی را در اختیار بانک قرار داده است. نیروهایی که در این باجه ها مشغول خدمت هستند نیروهای محلی و بومی روستاها و شهرهای کوچک هستند که فرصت مناسبی برای آنهاست که علاوه بر ارائه خدمات، درآمد مناسبی را هم کسب می نمایند.

مدیرعامل پست بانک ایران به تشریح فعالیت هایی که پست بانک در اجرای مسئولیت اجتماعی خود داشت پرداخت و گفت: در این زمینه به شکل واگذاری خدمات البته نه به مفهوم برون سپاری بلکه استفاده از بخش خصوصی برای ارائه خدمات بانکی و هم در راستای مسئولیت اجتماعی خدماتی را ایجاد نموده است و توانسته کارنامه قابل قبولی را داشته باشد. پست بانک به وسیله همکاری با وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در راستای نوسازی ناوگان شهری به ویژه در شهرهایی که از آلودگی رنج می برند فعالیت نموده است.

فرحی در این زمینه اضافه کرد: در مرحله اول 700 دستگاه اتوبوس و مینی بوس را با نرخ های ترجیحی که 12 درصد بوده تامین مالی نموده است و در اختیار شهرها و شهرداری ها قرار دادیم. اکنون قرارداد فاز دوم آن نیز در حال انعقاد است که در راستای نوسازی ناوگان شهری که از سیاست های دولت است بانک توانسته این قدم را بردارد.

وی اعلام کرد: این بانک در گام اول برای این که خدماتش را به سهولت و به صورت هم آنلاین و هم هفت در بیست و چهار (هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز) ارائه کند. در فاز اول 1000 دستگاه APM را با همکاری وزارت ارتباطات در 1000 روستای کشور نصب کرد که مورد بهره برداری روستاییان و کسانی که ساکن و یا در گذر هستند، نهاده شد و در ادامه با همین ابزار و یا سایر ابزارهای بانکی در راستای حقوق شهروندی و ایجاد دسترسی بدون تفاوت برای نقاط روستایی در مقایسه با نقاط شهری ادامه پیدا خواهد نمود.

مدیرعامل پست بانک ایران به فعالیت های پست بانک در زمینه بین الملل اشاره نمود و گفت: در زمینه بین الملل علاوه بر روابط کارگزاری که در حال حاضر با 66 بانک خارجی داریم و کلیه اعتبارات حواله های ارزی و احتیاجهای واحدهای فعال را پوشش می دهیم با توجه به این که عضو شبکه پست بانک های جهان هستیم از یک سیستم انحصاری به اسم IFS که همان شبکه تبادلات حواله جات خرد است برخوردار هستیم.

فرحی اظهار کرد: این شبکه مورد بهره برداری نهاده شده و لازمه اش این است که با کشورهای عضو یک توافق دوجانبه که سقف مبلغی و انتقال حواله جات را معین می نماید برقرار گردد. ما این کار را با دو کشور آغاز کردیم و قراردادمان را بستیم. همچنین اکثر کشورها تمایلشان را اعلام کردند و توافق اولیه رد و بدل شد و زمانی که تبدیل به قرارداد گردد آن را اعلام رسمی خواهیم کرد و افراد در سطح شبکه و کشور می توانند از این حواله جات خود استفاده نمایند و همچنین هرگونه نقل و انتقال وجوه خود را در کشورهای عضو با کارمزد کمتر و سرعت بیشتر انتقال بدهند.

وی در مورد اعتبار شبکه تبادل حواله جات گفت: سقف آن 10 هزار دلار است، اما به کشورهای عضو بستگی دارد. قراردادی که با قطر بستیم 2000 دلار برای مبالغ و خریدهای خرد و استفاده دانشجویان است. با ویتنام 5000 دلار مبادله شده و این مبالغ با توجه به قراردادهایی است که با این کشورها می بندیم.

مدیرعامل پست بانک ایران در مورد نرم افزار ISF، اعلام کرد: با توجه به این که متولی حواله جات خرد به طور رسمی پست بانک ایران است این وظیفه به پست بانک محول شد و قراردادهایی که بستیم شاید آن زمان تفاهم نامه بود. قراردادهایی که به صورت رسمی امضاء شده دو قرارداد است که در 10 - 15 روز اخیر بوده است، ولی با تمام کشورهای عضو مکاتبه شده که اکثرا موافقت شان را اعلام کردند و در حال حاضر قرارداد مبادله می کنیم که پیش بینی می کنیم این قراردادها به حد قابل قبولی برسد.

فرحی در این زمینه اضافه کرد: چون دو کشور احتیاجهای خیلی از افراد را ممکن است جوابگو نباشند اگر تعداد کشورها به حد قابل قبولی برسد این سرویس را در سطح کلیه شعب بانک جاری می کنیم.

وی در مورد ارتباط این توافقات و قراردادها با موضوع برجام گفت: ربطی به موضوع برجام ندارد چون کلیه کشورها از طرف دبیرکل یا اتحادیه پست بانک های جهان به تک تک اعضا معرفی شدیم و در مذاکرات و توافقاتی که داشتیم معین شد که مسئله ای وجود ندارد.

مدیرعامل پست بانک ایران در مورد وجوهی که در قالب بودجه های سنواتی در اختیار این بانک قرار می گیرد، اعلام کرد: طی بودجه های سنواتی وجوهی در قالب بودجه های سنواتی تحت عنوان وجوه اداره شده در اختیار وزارت ارتباطات قرار می گیرد. با توجه به این که پست بانک، بانک عامل و تخصصی توسعه این وزارتخانه است طی قراردادی این منابع در اختیار ما قرار می گیرد و با توجه به این که نرخ این وجوه نرخ ترجیحی است و با شرایط سهل تری به طرح هایی که احتیاج به حمایت دارند پرداخت می گردد.

فرحی ضمن اشاره به حمایت وزارت ارتباطات از موضوع اینترنت بچه ها، اعلام کرد: یکی از شرکت های فعال در این حوزه که کار فراوری تبلت، سیستم عامل و محتوای آن را دارند پست بانک است که طرح اش آنالیز شده و مبلغ 400 میلیارد ریال برای آن تصویب شده که به مرور دریافت می گردد.

وی در مورد خدماتی که پست بانک برای ایام نوروز ارائه می دهد، اظهار کرد: معمولا بحث افزایش سقف برداشت از ATM های بانک که اعمال می گردد و تا سقف پنج میلیون ریال افزایش پیدا خواهد نمود. در زمینه کشیک ها با توجه به گستردگی که پست بانک دارد این آمادگی ها در بانک ایجاد خواهد شد که بتواند خدمات شان را در روستاها به خوبی انجام دهند.

مدیرعامل پست بانک ایران در مورد فعالیت مالی پست بانک گفت: بالغ بر 24 هزار میلیارد ریال مصارف 10 ماه گذشته بوده است یعنی تسهیلاتی بوده که پرداخت کردیم. حدود 10 هزار میلیارد ریال در IT و ICT با توجه به حوزه تخصصی بانک تسهیلات و خدمات اعتباری به فعالین این بخش، 1750 میلیارد ریال برای نوسازی و جایگزینی ناوگان شهری و در مورد صندوق توسعه ملی و فعالیت های خرد روستایی حدود 3500 میلیارد ریال پرداخت کردیم.

فرحی سرمایه پست بانک اظهار کرد: در حال حاضر 3300 میلیارد ریال سرمایه ما است که بانک از این ناحیه رنج می برد، زیرا سرمایه ما با ماموریت هایمان تناسب ندارد. بحث افزایش سرمایه ای بانک مورد تایید همه مراجع است و در بودجه 1397 حدود 5000 میلیارد ریال و با بخشی که سهامداران می آورند 10 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

وی در انتها در مورد معوقات پست بانک گفت: معوقات بانکی در زمینه خرد با توجه به شفاف سازی که در حساب های پست بانک وجود دارد حدود 6000 میلیارد ریال مجموع مطالبات غیرجاری بانک است که در سطح میانگین نظام بانکی واقع شده است و کوشش ما این است که این نسبت را تغییر دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یاراکارت اعتباری روستاییان توزیع شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "یاراکارت اعتباری روستاییان توزیع شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاراکارت اعتباری روستاییان توزیع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید