با انواع میلگرد آجدار آشنا شوید

به گزارش مجله خبری، میلگرد در دسته مقاطع طویل فولادی را می توان پرکاربردترین مقطع فولادی دانست. انواع میلگرد به صورت آجدار و ساده در گریدهای مختلف آلیاژ فولاد چون استیل در بازار آهن قابل خرید است. از این بین میلگرد آجدار بیشترین حجم مصرف را دارد. کاربرد اصلی میلگرد آجدار در مسلح کردن بتن است.

با انواع میلگرد آجدار آشنا شوید

بتن به خودی خود مقاومت کششی بسیار پایینی دارد، به این ترتیب حضور میلگرد در ساختار بتن باعث بهبود خواص آن می شود. فراهم کردن چنین استحکامی در ساختمان سازی یعنی افزایش ایمنی و مقاومت در برابر حوادث آسیب زایی چون زلزله. در بازار سه مدل میلگرد آجدار وجود دارد. با وجود اینکه هر سه آن ها آجدار هستند، اما نوع آج و خواص مکانیکی و حتی بررسی شیمیایی یکسان نخواهد بود.

اگر به لیست قیمت میلگرد آجدار در سایت آیرومارت نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که سایزهای متنوعی از این مقطع وجود دارد. به طور کلی سایز میلگرد در بازه 8 تا 32 تغییر می نماید. سایز میلگرد در واقع قطر مقطع بر حسب میلی متر است. بیشترین مصرف میلگرد به سایز 12، 14 و 16 محدود می شود. سایر سایزها نیز بر حسب نوع مصرف، مورد استفاده صنایع مختلف قرار می گیرند. معمولا هر چه قطر سایز افزایش پیدا می نماید، خم کردن آن سخت تر خواهد شد. در ادامه با انواع میلگرد آجدار بیشتر آشنا خواهید شد.

میلگرد A2

میلگرد A2 یا آجدار مارپیچ اولین و ساده ترین نوع میلگرد آجدار می باشد. این مقطع سختی به مراتب بیشتر از میلگرد A1 دارد. اگر به قیمت روز میلگرد A1 وA2 در سایت آیرومارت توجه نموده باشید حتما متوجه خواهید شد که میلگرد A1 در مقایسه با میلگرد A2 اغلب قیمت بالاتری دارد. چرا که میلگرد ساده مصرف کمتری دارد و تعداد کارخانه های محدودی به فراوری این نوع کالا مشغول هستند. میلگرد A2 به دلیل قابلیت خمکاری مناسب در ساخت انواع خاموت مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد A3

هر چه در شماره استاندارد میلگرد افزایش می یابد درصد عناصر سازنده در ساختار افزایش پیدا می نماید. بدین ترتیب سختی افزایش پیدا خواهد نمود. میلگرد آجدار جناغی یا A3 با حداقل استحکام تسلیم و کششی به ترتیب 400 و 600 مگاپاسکال، در آرماتوربندی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل A3 بیشترین فروش را در بازار دارد.

گرچه در سراسر کشور فراوری کارخانه های بسیاری به فراوری انواع میلگرد آجدار مشغول هستند، اما تعداد محدودی از آن ها توانایی فراوری انواع میلگرد آجدار را دارند. به طور مثال اگر به دنبال قیمت میلگرد ابرکوه هستید، حتما می دانید که این برند فراوری نماینده میلگرد A3 است. گرچه هر سه میلگرد A2، A3 و A4 به عنوان میلگرد آجدار شناخته می شوند، اما هر کدام در محل مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگرد A4

سخت ترین نوع میلگرد با نماد A4 و با نام آجدار مرکب شناخته می شود. تمامی میلگردها روش فراوری یکسانی دارد. شمش اولیه پس از چندین مرحله نورد گرم به میلگرد تبدیل خواهد شد. تنها در این میان برای فراوری میلگرد آجدار بایستی از دستگاه آج زنی استفاده کرد. افزایش سختی در بین انواع میلگرد آجدار با انتخاب نوع روش خنک سازی امکان پذیر است. به نحوی که برای فراوری میلگرد A4 از روش ترمکس استفاده می شود. در این روش میلگرد فراوریی با عبور از پاشش آب فشار قوی خنک می شود. تفاوت قیمت میلگرد زاگرس A3 و A4 را می توان به نحوه فراوری نیز ربط داد.

راهنمای خرید میلگرد آجدار

پیش از خرید میلگرد آجدار بهتر است مروری به این نکات کنید. میلگرد آجدار از لحاظ ترکیب شیمیایی در سه استاندارد A2 A3 و A4 فراوری می شود. میلگرد در این استانداردها ترکیب شیمیایی متفاوتی دارد بنابراین خواص مکانیکی آنها نیز متفاوت است. بنابراین پیش از خرید میلگرد با توجه کاربری آن محصول با استاندارد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در بین این استانداردها استانداردهای A2 و A3 بیشترین کاربرد را دارند. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که فراوری نمایندگان ایرانی میلگرد در این استانداردها را معمولا در یک شکل ظاهری و هندسه آج فراوری مینمایند، به همین دلیل پیش از خرید میلگرد به یاری گواهینامه معتبر استاندارد میلگرد را صحت سنجی کنید.

وزن از دیگر نکاتی است که نکاتی است که حین خرید میلگرد باید به آن توجه کرد. وزن یک شاخه 12 متری میلگرد در سایزهای مختلف بر اساس استانداردی موسوم به اشتال معین شده است. یک شاخه میلگرد طبق استاندارد باید پس از فراوری وزنی مطابق با این استاندارد داشته باشد. هر چه قطر میلگرد بیشتر می شود وزن یک شاخه آن افزایش می یابد. مطابقت وزن میلگرد با استاندارد اشتال نشان از کیفیت بالای آن محصول است.

میلگرد ساده

میلگرد ساده از دیگر انواع میلگرد است که کاربردهای خاص خود را دارد و در مقابل میلگردهای آجدار قرار می گیرند. شکل ظاهری این محصول بدون آج است و معمولا به عنوان شفت در قطرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. میلگرد ساده در بازار ایران در یک استاندارد فراوری میشود. استاندارد A1 معرف این محصول است. حین خرید میلگرد ساده به مطابقت ترکیب شیمیایی محصول با استاندارد A1 توجه نمایید. میلگرد ساده در سایزهای مختلفی فراوری می شود. در کوچکترین سایزها این میلگرد به عنوان مفتول مورد استفاده قرار میگیرد و در سایزهای عظیم به عنوان شفت های صنعتی کاربرد دارند.

یک اشتباه رایج که حین خرید میلگرد ساده ممکن است رخ دهد خرید به عنوان میلگرد حرارتی است که اشتباه خطر آفرینی است. میلگرد حرارتی برای بتن ریزی سقف ها مورد استفاده قرار میگیرد و انبساط حرارتی پایین آن مانع از ترک خوردگی بتن در تغییرات دمایی می شود. بنابراین در صورت استفاده از میلگرد ساده به جای میلگرد حرارتی احتمال ترک خوردگی و در بعضی موارد ریزش سقف وجود دارد.

میلگرد استیل

میلگرد استیل به دلیل آلیاژ خاصی که دارد، مورد توجه صنایع مختلف قرار گرفته است. این آلیاژها به دلیل خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون در محیط های خورنده طول عمر بالایی دارند. به عنوان اولین نکته در خرید میلگرد استیل به این موضوع توجه داشته باشید این محصول در گریدهای آلیاژی مختلفی فراوری می شود.

در یک دسته بندی کلی این گریدهای آلیاژی به سه گروه بگیر، نگیر و نسوز تقسیم بندی می شوند. در دسته بگیر که خاصیت جذب آهنربا به خود را دارند آلیاژهایی مثل استیل 410 ، 420 و 430 قرار می گیرند. گروه نگیر شامل گریدهایی می شود که به دلیل پایداری فاز آستنیت در دمای محیط نمی توانند آهنربا را جذب نمایند. معروف ترین این گریدها عبارتند از استیل 304 ، 316 و 321 که خواص خاص خود را دارند. و در نهایت گروه نسوز معرف آلیاژهایی است که مقاومت به حرارت بالایی دارند. از جمله آلیاژهای نسوز میتوان به استیل 309 و 310 اشاره نمود. بنابراین هنگام خرید میلگرد استیل با توجه به کاربری مورد استفاده آلیاژ درستی را انتخاب کنید. مسئله جدول وزن میلگرد ساده و استیل نیز مطرح است.

خدمات قابل ارائه برای میلگرد

اغلب خریداران مشتاق هستند تا در کنار خرید بتوانند به راحتی خدمات مورد نیاز در رابطه با میلگرد را دریافت نمایند. آیرومارت علاوه بر تامین مقاطع مورد نظر شما نظیر انواع میلگرد ساده و آجدار، قابلیت ارائه خدمات را نیز دارد. میلگرد به همان صورتی که خریده می شود مورد استفاده قرار نمی گیرد و نیاز به یک سری فرایندها چون خمکاری و یا رزوه کاری نیاز دارد.

آیرومارت با سابقه طولانی در بازار آهن و فولاد ایران و دست و پنجه نرم کردن با انواع معضلات تجربیات زیادی را طی سالیان کسب نموده است. با همکاری با آیرومارت می توانید یک خرید با کیفیت و سریع را تجربه کنید. برای ثبت سفارش، استعلام آخرین قیمت، مشاوره با کارشناسان این محصول و خرید میلگرد کافیست با شماره زیر تماس حاصل کنید.

تلفن: 45306-021

سایر راه های ارتباطی آیرومارت:

آدرس سایت : www.iromart.com

صفحه اینستاگرام: iromartco

کانال تلگرام: iromart

آدرس: تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک 36 - واحد 20

منبع: فرارو

به "با انواع میلگرد آجدار آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انواع میلگرد آجدار آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید